ست کنترل, مقالات, منبع (ست اتومات)

7 دلیل برتری ست کنترل نسبت به مخزن تحت فشار

ست کنترل و مخزن تحت فشار

ست کنترل و مخزن تحت فشار جهت جلوگیری از اصطحلاک و استهلاک بیش از حد و همچنین افزایش عمر مفید پمپ و همین طور ایجاد مقدار فشار لازم برای خروج آب مصرفی، به کار می‌رود.

ست کنترل

ست کنترل یک دستگاه الکترونیکی پرکاربرد که برای استفاده در پمپ‌ها، بخصوص پمپ‌های خانگی که وظیفه‌ی اتومات کردن پمپ آب، تنظیم و کنترل فشار آب را بر عهده دارد. از این وسیله در جاهایی می‌توان استفاده کرد که آب ورودی به پمپ، فشار دارد، مثل تاسیسات آب شهری و در جاهایی که آب ورودی به پمپ فشار ندارد، نمی‌توان از ست کنترل استفاده کرد. از ست کنترل برای تنظیم و کنترل فشار آب مورد استفاده قرار می‌گیرد تا نوسانات و شدت جریان آب، به خود پمپ و لوله‌کشی ساختمان آسیب نرساند.

مخزن تحت فشار (ست اتومات)

مخزن تحت فشار نیز منبعی است برای ذخیره آب و کاهش دفعات روشن و خاموش شدن پمپ و جلوگیری از اصطحلاک و استهلاک بیش از حد و همچنین افزایش عمر مفید پمپ و همینطور ایجاد مقدار فشار لازم برای خروج آب مصرفی.

چرا در مصارف خانگی بهتر است از ست کنترل استفاده کنیم؟

  1.  هزینه پایین ست کنترل نسبت به کلید اتومات مکانیکی یا همان مخزن تحت فشار
  2. ست کنترل عمر طولانی دارد و حداقل چهار تا پنج سال بدون نیاز به تنظیم و تعمیر کار می کند ولی سیستم های مخزن تحت فشار مدام نیاز به تنظیم باد و تعویض مخزن باد دارند و تیوپ آن‌ها در کمتر از یک سال سوراخ می‌شود و حدودا هر سال باد کم می کند و باید باد آن تنظیم شود که همین اتفاق منجر به برهم خوردن تنظیم کلید مکانیکی می‌گردد و باید دوباره آن را روی فشار باد استاندارد تنظیم کرد پس برای تنظیم باد باید ابتدا آب داخل لوله‌ها را خالی کرد و یا مخزن را باز کرد و بعد از تنظیم باد، دوباره مخزن را سر جایش قرار داد.
  3. به طور کلی سیستم های مخزن تحت فشار نهایتا هشت ماه بدون دردسر کار می کنند در حالی که ستکنترل دو تا سه سال با کمترین مشکل کار می‌کند.
  4. در ست کنترل فشار آب در حین استفاده ثابت است زیرا پمپ در تمام مدتی که آب باز است روشن می‌ماند در حالی که در سیستم های مخزن تحت فشار چون سیستم معمولا بین سه تا پنج بار استارت و استاپ می‎کند، فشار آب مدام در حال تغییر است.
  5. فشار و دبی آب در ست کنترل، حداقل سی الی چهل درصد بیشتر از سیستم‌های مخزن تحت فشار است زیرا در سیستم های مخزن تحت فشار، مقداری از فشار پمپ صرف غلبه بر تیوپ باد داخل مخزن می شود.
  6. در ست کنترل در صورت قطع شدن آب، پمپ بعد از حدودا ده ثانیه خاموش می شود و این امر مانع سوختن پروانه و الکتروموتور پمپ می‌شود ولی در مخزن تحت فشار هنگامی که آب قطع شود فشار پمپ افت می‌کند و پمپ به قدری درجا کار می کند که می‌سوزد.
  7. اکثر ست کنترل‌ها نیاز به تنظیم ندارد و مدل‌هایی هم که پیچ تنظیم دارند به راحتی توسط خود مصرف کننده قابل تنظیم است درحالی که در مخزن تحت فشار اینگونه نیست و برای تنظیم، حتما باید به یک متخصص یا لوله‌کش مراجعه کرد.

در آخر باید گفت که…

[quote]بهتر است از منبع تحت فشار برای پمپ‌های نیم اسب به بالا استفاده شود و برای پمپ‌های با قدرت نیم اسب هم بهتر است از اتوماتیک دیجیتال یا همان ست کنترل استفاده گردد.[/quote]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *